BARKA, WIARA I ŚWIATŁO

Wspólnota osób niepełnosprawnych, ich rodziców i przyjaciół

BARKA 2023-07-29T20:17:36+02:00

Wspólnota „Barka” działa na terenie Bazyliki od ponad 20 lat, jest częścią ogólnoświatowego ruchu „Wiara i Światło”. Gromadzi osoby z niepełnosprawnością intelektualną, ich rodziny i wolontariuszy stających się przyjaciółmi, bo jak mówią członkowie wspólnoty:
Przychodzi się tu po to, by pomagać, a pozostaje się w niej, bo odkrywamy, że często my sami potrzebujemy pomocy innych. Wtedy zanika relacja wolontariatu, a tworzy się relacja przyjaźni, relacja rodzinna pokazująca nam, że każdy z nas jest wyjątkowy, potrzebny i we wspólnocie ma swoje miejsce.”

Opiekun wspólnoty: Ks. Jarosław Biedroń CM

Wiara i Światło powstała z wiary, że każda z osób upośledzonych umysłowo jest w pełni osobą, z wszystkimi prawami istoty ludzkiej: przede wszystkim z prawem bycia kochaną, uznawaną i poważaną ze względu na samą siebie i w wyborach, które podejmuje.

Wspólnota Wiara i Światło to grupa 10-40 osób (upośledzone umysłowo dzieci, młodzież i dorośli, ich rodzice i przyjaciele) spotykających się przynajmniej raz w miesiącu na przyjacielskich spotkaniach, dzieleniu się, modlitwie i świętowaniu.

Pomiędzy tymi spotkaniami członkowie wspólnoty nawiązują osobiste więzi, bowiem „tam gdzie jest przyjaciel, tam jest i droga”.

Poza regularnymi zebraniami, wspólnota podejmują szereg rozmaitych działań, zależnie od bieżących potrzeb, kreatywności członków i Bożej inspiracji. Organizuje wakacyjne obozowiska, formacje, pielgrzymki – czas radości i ożywienia dla osób z umysłowym upośledzeniem, czas wytchnienia dla ich rodziców i opiekunów.

Barka spotyka się na Eucharystii w Bazylice w każdą drugą niedzielę miesiąca o godz. 14.45. Po Mszy św. siada w Altruiście przy kawie i słodkościach, by wydłużyć celebrację spotkania.


Zapraszamy, dołączcie do nas. Dla Ciebie jest u nas miejsce. Czekamy.

Więcej informacji o ruchu Wiara i Światło na stronie internetowej: www.wiaraiswiatlo.org