Częstochowa

W sobotę 4 czerwca 2010 r. wyjechaliśmy rano autokarem w kierunku Częstochowy. To pierwszy dzień pielgrzymki, w trakcie którego po drodze mieliśmy jeszcze okazję coś dodatkowo zobaczyć.

Zatrzymaliśmy się w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku, które posiadało kilka ogromnych sal z maszynami XIX i XX w. Były też: drukarnia, wystawa pianin i fortepianów, ekspozycja prezentująca historię szat duchownych z prezentem specjalnym: ornatem Jana Pawła II i Jego Potem nocleg w Domu Rekolekcyjnym w Częstochowie (oczywiście wieczór w pełni prześpiewany z gitarą), a następnego dnia uczestniczyliśmy w konferencji na Jasnej Górze o roli i znaczeniu muzyków w kościele – czyli organistów, kantorów, kompozytorów i chórów. W Mszy św. o godz. 12.00 uczestniczące w Pielgrzymce chóry śpiewały wspólnie przygotowane wcześniej utwory. Całe błonia rozbrzmiewały pięknym chóralnym śpiewem.

Była to I Ogólnopolska Pielgrzymka na Jasną Górę zorganizowana przez Zarząd Główny Federacji Caecilianum. Młodzież niestety w czerwcu nie miała czasu na wspólne śpiewanie i wyjazdy.

2018-07-26T11:39:10+02:00