Camino de Santiago – otwarcie Drogi Bydgoskiej

Serdecznie zapraszamy na uroczyste otwarcie Bydgoskiej Drogi świętego Jakuba, które odbędzie się w naszej Bazylice już w sobotę 28 października.

Droga Bydgoska jest częścią największego w Europie szlaku pielgrzymkowego prowadzącego do Santiago de Compostella w Hiszpanii. To tam został pochowany święty Jakub, jeden z apostołów Chrystusa. Droga Bydgoska przebiega od Bydgoszczy, przez Brzozę, Lubostroń, Barcin i Pakość aż do Mogilna. W Mogilnie łączy się z Drogą Wielkopolską prowadzącą dalej do granicy z Niemcami, a docelowo właśnie do Santiago.

Uroczystość rozpoczniemy o godzinie 11:00 Mszą Świętą pod przewodnictwem Księdza Biskupa Krzysztofa Włodarczyka.

Program uroczystości:

 1. Msza święta w Bazylice
 2. Poświęcenie figury św. Jakuba
 3. Otwarcie drogi i modlitwa za pielgrzymów przed kościołem
 4. Konferencja o Camino w Auli Krzyża
  → Camino znaczy droga (ks. prof. Piotr Roszak)
  → Drogi w Kujawsko-Pomorskiem na tle dróg w Polsce (Jerzy Kalinowski)
  → Od progu własnego domu do Santiago (Franciszek Rutkowicz)
  → Województwo Kujawsko-Pomorskie w Federacji (Piotr Całbecki – Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego)

Razem z Bractwem Świętego Jakuba z Torunia, które jest współorganizatorem całego wydarzenia, do wzięcia udziału w Eucharystii i konferencji zapraszamy parafian i mieszkańców naszego miasta, w tym wszystkich miłośników dróg Camino. W uroczystościach towarzyszyć nam będą zaproszeni goście, w tym reprezentacje parafii i miast, przez które prowadzi Droga Bydgoska.

A ponieważ „Camino znaczy droga”, serdecznie zapraszamy i zachęcamy, żeby zaraz po Mszy świętej lub po konferencji w te drogę wyruszyć. Tym razem każdy wyruszy na szlak indywidualnie i swoim tempie. Do Waszej decyzji zostawiamy czy tego dnia przejdziecie tylko do kładki przy Łuczniczce, do granic miasta, do Brzozy czy może zarezerwujecie cały weekend i droga poprowadzi Was do Lubostronia, do Barcina, Pakości, a może aż do Mogilna.

Buen Camino!

2024-01-01T19:20:38+01:00