Remont latarni – Podsumowanie

W roku 2020, mimo wielu przeciwności związanych z pandemią, udało nam się dokonać remontu latarni zwieńczającej kopułę bazyliki św. Wincentego a Paulo. Nie byłoby to możliwe dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ofiar Parafian i Przyjaciół bazyliki. Wsparcie z Ministerstwa wyniosło ok 80 % całości kosztów. Końcowa i całościowa kwota remontu to 506 585 zł.


Prace renowacyjne rozpoczęły się 9 października od ustawienia rusztowań na wschodniej części budynku, aż po samą latarnię. Wtedy rozpoczęto analizę poszczególnych elementów konstrukcji (kula, krzyż, okna) i demontażu tego co trzeba było przetransportować na ziemię i poddać restauracji. Krzyż wykonany został ze stali, obity miedzianą blachą.
Kontury i wykończenia jego konstrukcji są z blachy miedzianej pozłacanej. Całość ma 6 m wysokości. Kula, umieszczona pod krzyżem, ma 1, 3 m średnicy i wykonana jest z blachy miedzianej pozłacanej.


Cała latarnia składa się z 8 okien, które okalają całość. Wysokość okien to 4, 6 m, a szerokość to 1, 4 m. Obecnie okna, w przeciwieństwie do poprzednich, mają zamontowane szyby przezroczyste.
Prace zakończono ostatecznie 17 grudnia. Zamontowano kulę, która stała się także tzw. „kapsułą czasu”, w której umieszczono kronikę z historia parafii oraz pamiątki z obecnych czasów (maseczkę, monety, banknoty, różaniec, Cudowny Medalik, szkaplerz, pamiątki miejskie).
Wszystkim, którzy wspierali remont materialnie i duchowo serdecznie dziękujemy.

2021-01-06T17:06:09+01:00