Loading...

Remont kopuły

Od października 2019 r. trwa remont kopuły bydgoskiej bazyliki św. Wincentego a Paulo. prace rozpoczęto od odnowienia latarni zwieńczającej kopułę świątyni. W dużej mierze dofinansowano to działanie z funduszu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pozostała część to datki Parafian i Przyjaciół bazyliki. Krzyż wykonany został ze stali, obity miedzianą blachą. Kontury i wykończenia jego konstrukcji są z pozłacanej blachy miedzianej. Całość ma 6 m wysokości. Kula, umieszczona pod krzyżem, ma 1,3 m średnicy i wykonana jest również z pozłacanej blachy miedzianej. Cała latarnia składa się z 8 okien, które okalają całość. Wysokość okien to 4,6 m, a szerokość to 1,4 m. Obecnie okna, w przeciwieństwie do poprzednich, mają zamontowane szyby bezbarwne. Prace zakończono ostatecznie 17 grudnia 2019 r. Zamontowano kulę, która stała się także tzw. „kapsułą czasu”, w której umieszczono kronikę z historią parafii oraz pamiątki z obecnych czasów (maseczkę, monety, banknoty, różaniec, Cudowny Medalik, szkaplerz, pamiątki miejskie).

W II poł. kwietnia 2021 r. rozpoczęła się kolejna część remontu dachu na bazylice. Na części południowej, nad salą chóru oraz duszpasterstwa akademickiego, wymienione zostaje w tym czasie pokrycie dachowe.

W lipcu 2021 r. umieszczono w latarni na bazylice lampy podobne do tych montowanych w latarniach morskich. Zostały one zainstalowane jako oświetlenie przeszkodowe w celu zwiększenia bezpieczeństwa. Dzięki temu, po latach istnienia, latarnia spełnia do końca swoją właściwą rolę.

W październiku 2021 r. zakończono II etap remontu kopuły bazyliki, kiedy wymieniono pokrycie czterech płatów kopuły na blachę miedzianą. Wiosną br. rozpoczął się III etap renowacji. Po wymianie pokrycia dachowego z tyłu bazyliki przystąpiono do wymiany kolejnych płatów na kopule.

W związku z tym szeroko zakrojonym przedsięwzięciem, każdy z Parafian i Przyjaciół bazyliki może za dobrowolną ofiarą nabyć okolicznościową pamiątkę z fragmentem blachy ze starego pokrycia kopuły tej świątyni. Jest to niesamowita okazja, aby również mieć wkład w remont bydgoskiej bazyliki św. Wincentego a Paulo. Ofiary na remont można składać w biurze parafialnym przy bazylice. W każdą środę podczas Nowenny do M. B. Objawiającej Cudowny Medalik oraz wieczornej Mszy św. modlimy się za tych, którzy duchowo i materialnie wspierają remont bazyliki.

2023-04-15T20:29:48+02:00